Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael vs Sony

Michael považoval sony za vhodnou společnost možná tak do roku 1999, pak bylo jasné, že ho sony brzdí. Michaelovo prohlášení, že chce opustit sony viz dole. Nicméně Michael měl u sony smlouvy, kterými ho dusili a navíc dluhy, které mu sami způsobili sabotováním Invincible.. Šéf Sony Tommy Motolla už byl propuštěn, ale sony sabotovala všechny Michaelovy projekty i po Motollovi. Např. singl This is it nevyšel, přitom se předpokládalo, že to bude nejprodávanější singl všech dob. Co by komu udělalo, kdyby singl This is it vyšel a výtěžek z něj byl darován Michaelovým dětem?? Popravdě, nemyslím, že by to překonalo Candle in the wind od Eltona Johna, ale jsem si jistý, že No1 singl by to byl a Michael by se stal jediným umělcem, který měl NO1 singly 4 dekády po sobě, to sony moc dobře věděla, tak tento singl nevydala. Už od roku 2002 z Michaela dělají zašlou hvězdu 80. let aby odvedli pozornost od sabotování Invincible. Dělají z Michaela ikonu, na plakátech, oficiálních fotkách, kalendářích... Tam všude mu najednou není vidět do obličeje a zobrazují většinou pouze jeho siluety, nebo fotky z období Thriller. Přitom současní fanoušci Michaela alba typu Thriller, Off the wall moc nemusí, nejpopulárnější jsou u nás desky Dangerous a Bad. Skoro ve všech anketách fanoušků o nejoblíbenější album skončí Thriller na jednom z posledních míst a Dangerous vždy na prvnim místě. Sony ale vyplachuje mozky hlavně Thrillerem. Michaelův relativně úspěšný top 10 singl Thriller je totiž hlavně jejich úspěch, nikoli Michaela. Oni zaplatili nákladný videoklip, oni Michaelovi dohodili Roda Tempertona, který tuto píseň napsal... Výplach Thrillerem je jen způsob jak dokázat veřejnosti, že to oni vytvořili Michaelovu slávu. Do značné míry je to pravda, ale v první řadě si svou popularitu Michael vydobil sám, většinu hitů si Michael napsal sám a desek OTW a Thriller se prodalo do konce 90. let asi tolik co desek Bad a Dangerous. Díky masivní propagaci Thrilleru, kterou Sony rozjela rokem 2008 ale v poslední době alba Thriller a OTW překonala Dangerous a Bad, alespoň to uvádí většina zdrojů. Zprávy o tom, že se alba Thriller prodalo přes 100 mil kopií jsou lživé, to by se muselo prodat od roku 1996 do roku 2007 přes 50 milionů kopií, to lze s jistotou vyloučit, ledaže by byla lživá čísla, která se uváděla celá 90. léta. To, že For all time je z období Thrilleru je další marketingová lež, pochybuji, že by někomu připomínala balady z alba Thriller jako The girl is mine, Human nature a The lady in my life. Zatímco Gone too soon z Dangerous jako by z oka vypadla. Sony samozřejmě než aby vydala For all time na reedici Dangerous spolu s desítkami nevydaných písní z tohoto období, vydá jí rači na albu T25 a veřejnosti nalže, že pochází z období Thriller. Jsou to vše jen detaily, ale sony takových věcí dělá stovky a nikdo si toho nevšímá právě proto, že jsou to detaily. Dělají z Michaela jen ikonu 80. let a ničí nadále jeho kariéru.
Výběr z Michaelovy řeči: "Opouštím Sony, jsem volný a vlastním polovinu Sony. Vlastním polovinu jejich hudebního katalogu. Opouštím je a oni jsou na mě velmi naštvaní, protože jsem zkrátka udělal dobrý obchod, víte? Chtějí se mi za to pomstít a zničit moje album. ... Neměl bych říkat to, co se právě teď chystám říct, ale chci, abyste to věděli. (Michael ukazuje mezi fanoušky). Prosím, nenahrávejte, co teď řeknu, ano? Vypněte ty kamery, prosím. Ale co, klidně to nahrávejte, nezáleží mi tam. Nahrávejte to! Mariah Carey ke mně přišla po svém rozvodu s Tommym a plakala. Plakala tak moc, že jsem ji musel podpírat. Řekla mi: "Je to zlý muž, Michaeli, a ten muž mě pronásleduje." Odposlouchává její telefonáty a je strašně moc zlý. Ona mu nedůvěřuje. Musíme pokračovat v našem tlaku (na Tommyho), dokud ho nezastavíme. Nemůžeme dovolit, aby takhle zacházel s těmi velkými umělci, prostě nemůžeme. Chtěl jsem vám jen dát na vědomí, že oceňuji všechno, co jste udělali. Ale slibuji vám, že to nejlepší teprve přijde!
Od roku 1979 do roku 1997 byly podmínky v sony dobré, ostatně nic jiného si umělec Michaelova kalibru nezasloužil, často se podle mého názoru neefektivně vynakládaly finanční prostředky, např. v období History, stavění soch, reklama Teaser... Za to vše by bylo možné natočit videoklipy a vydat pár singlů. Dobře udělaný videoklip je dobrá reklama na stanicích typu MTV nebo VH1 ještě 50 let po svém vzniku, ale kde jsou ony sochy z období History, jaká hudební stanice vysílá relkamu Teaser? Zato videa typu Stranger in Moscow nebo Beat it se hrají stále, i desítky let po tom co vznikly. Po roce 1999 Michaelova kariera skončila. Je také zajímavé, že sony se rozhodla v poslední době sabotovat i History. Tomu albu by pomohlo, kdyby bylo vydáno samostatně, ale sony raději vydala samostatně jen doplňkovou best of kompilaci, ani se nenamáhali jí nějak aktualizovat... Nebo třeba nedávno vyšla všechna alba Michaela v card-sleve boxsetu, jen na album History se jaksi zapomnělo... Spousta písniček, které sice byly napsány v období aféry Chandler, vzhledem k pozdějšímu dění vyznívají, jakoby je Michael adresoval přímo sony, tak třeba Scream, TDCAU, This time around, DS, Money a 2 Bad.

Text Money z alba History:

Prachy
Prachy
Lže se pro ně
Vyzvídá se pro ně
Zabijí se pro ně
Umírá se pro ně

Tak nazýváš důvěru
Ale já říkám, že to je jen
Ďáblova hra
Chamtivosti a touhy

Je jim to jedno
Pro prachy by mi ublížili
Je jim to jedno
Pro prachy by mě využili

Tak jdi do kostela
Přečti si slovo boží
V běhu života
Celé je to absurdní

Je jim to jedno
Zabíjeli by pro prachy
Zabili nebo odvážili
To vzrušení pro prachy

Vzdáváš vlajce hold
Tvá země ti věří
Teď nosíš vyznamenání
Voláš: ?Jen trochu?
A bojuješ ve válce
Voják musí bojovat
Nikdy tě nezradím nebo nepodvedu, jsi můj přítel, ale?

Když mi ukážeš hotovost
Pak si ji vezmu
Když mi povíš v pláči
Pak podvedu
Když mi podáš ruku
Zachvěju se

Pro prachy uděláš všechno?

Všechno
Všechno
Pro prachy všechno
Lhal bych pro tebe
Zemřel bych pro tebe
Kdykoli bych prodal svou duši ďáblovi

Všechno
Všechno
Pro prachy všechno
Lhal bych pro tebe
Zemřel bych pro tebe
Kdykoli bych prodal svou duši ďáblovi

Pojištění?
Kde jsou tvé loajální lži?
Tohle jsou tvé alibi?
Nemyslím si
Že je ti to fuk
Pro prachy bys jí něco udělala
Říkáš, že je to fér
Pro prachy jí udáš
Chceš kýbl zlata
Potřebuješ Midasův dotek
Vsadíš klidně svou duši
Protože takový je tvůj bůh
Nezáleží ti na tom
Pro prachy bys zabila
Zabila nebo se odvážila
To vzrušení z peněz

Jsi snad nakažená stejnou nemocí touhy, nenasytná a chamtivá?
Pak se podívej na toho jednoho
S těmi největšími úsměvy
Neužitečný brepta?
Protože oni jsou ti, co vrážejí kudly do zad

Jestli víš, že je to lež
Pak přísahej
Jestli cítíš vinu
Pak ji poneseš
Jestli ti to dá šanci
Pak se odvážíš

Pro prachy uděláš všechno?

4x:
Všechno
Všechno
Pro prachy všechno
Lhal bych pro tebe
Zemřel bych pro tebe
Kdykoli bych prodal svou duši ďáblovi

Říkáš, že bys to neudělala
Ani za všechny prachy na světě
Nemyslím si
Jestli mi ukážeš muže
Pak ho prodám
Jestli se mě zeptáš na lež
Pak mu jí povím
Jestli kradeš kvůli bohu
Shoří v pekle

Pro prachy uděláš všechno?

Všechno
Všechno
Pro prachy všechno
Lhal bych pro tebe
Zemřel bych pro tebe
Kdykoli bych prodal svou duši ďáblovi


Mike chtěl po roce 2002 a možná ještě dříve, odejít, ale sony mu to doslova zatrhla. Možná že kdyby odešel kamkoli jinam, byl by pro ně slušnou konkurencí, jakákoli nahrávací společnost, se kterou by Michael podepsal kontrakt by vlastnila i polovinu Sony!  Michael v roce 1999 plánoval vydat album a prvnim singlem měla být písnička Angel (nejspíše nádherná balada, kterou sony nikdy nevydá, jelikož by podpořila i zájem o samotného Michaela, je ale možné, že jí jednou předělají aby nezněla moc kometčně, stejně jako nezní song This is it a v takovém stavu už bude pro Sony vydatelná). Sony album odmítla vydat a Michael musel začít pracovat na nové desce, která později dostala název Invincible. To, že nové album nevyšlo o dva roky dříve je tedy zase jen práce sony. Mladé hvězdy Michaela nepředběhly, jelikož Invincible se krátce po vydání stalo nejrychleji prodávaným albem všech dob a možná jím je dodns. Kdyby podpora alba ze strany sony probíhala klasickým způsobem, prodejnost alba by se dostala do podobných čísel jako třeba album Dangerous. Invincible sice u fanoušků nikdy nebude tak oblíbené jako Dangerous, ale vzhledem k tomu, že bylo celkově pomalejší a v populárním RnB stylu, mělo větší šanci oslovit širokou veřejnost než kdysi originální a rychlé tornádo Dangerous.
Za nějaký čas už budou i fanoušci věřit tomu, že Michael byl jen ikona 80. let. Sony jednoduše nalže veřejnosti i fanouškům, že na víc neměl a jejich masivní propagace Thrilleru povede k tomu, že se lži stanou pravdou a o jeho averzi vůči sony se prostě už nebude vědět. Nevadí, Michael to nevzdal a díky projektu This is it nebyl daleko od toho aby dal sony za jejich zlo pořádně nafrak a odešel s půlkou sony k jiné společnosti, podle svých slov pro časopis Black and White se bál, že za to zaplatí životem, přesto to zkusil a zaslouží si obdiv.

2.7. V nedávném interview opět La Toya označila Sony za Michaelovy vrahy. Doslovně řekla, že byl zavražděn pro svůj 50% podíl v ATV katalogu. To samozřejmě není žádná novinka, je ale dobře, že se opět pokusila v rámci svých možností vysvětlit veřejnosti, že vůbec nějaký podobný katalog existuje, o tom totiž obecně vzato veřejnost nemá ponětí.

http://www.allvoices.com/contributed-news/6152729-latoya-jacksonmichael-was-murdered-for-his-catalogue

Stále také pokračuje vyšetřování této vraždy, ačkoli výsledek byl znám již před začátkem procesu. Bylo by naivní se domnívat, že Sony zařídí věci tak nešikovně aby se pravda někdy odhalila, nadále tedy probíhá cosi, na čehož konci se veřejnost dozví, že byl Michael neúmyslně zabit doktorem Murrayem a o tento rozsudek se samozřejmě Sony opře pokaždé, když ji někdo obviní z Michaelovi smrti. Celý proces je tedy pro Sony doslova dar z nebes. Jediné možné "vítězství" Michaelových fanoušků a rodiny by možná bylo, kdyby třeba v nějakém jiném procesu, byla Sony označena za společnost, která Michaela poškodila, je odpovědna za jeho smrt a je v rozporu s dobrými mravy aby vlastnila práva na jeho hudbu, které by pak dostaly Michaelovy děti. Je možné, že kdyby Michaelovu hudbu vydávala třeba společnost Motown records, prodávala by se lépe než když jí bude vydávat mega korporace Sony, jelikož pro některé fanoušky může být problém kupovat si hudbu od Michaelových vrahů. Ve Státech ale samozřejmě nemá život Michaela a nějaké dobré mravy větší cenu než peníze, které protékají jejich největší, korporací Sony. Možná i díky tomu se Michael krátce před svou smrtí rozhodl odstěhovat do Irska, kde měl zamluvený dům ke koupi. Dřívne než se stačil přestěhovat i s polovinou mafiánské korporace do cizí země KUPODIVU náhle zemřel nešťastnou náhodou a ÚPLNĚ NÁHODOU...